Przyczyny powstawania tłuszczaka

Tłuszczak jest niegroźną formą łagodnego nowotworu, który najczęściej występuje pod skóra. Torebka łącznotkankowa, która go pokrywa jest typowa dla nowotworów łagodnych. Występuje on w formie guza i poza swoją obecnością nie stanowi dla naszego zdrowia, żadnego zagrożenia, choć w przypadku jego wykrycia należy pokazać go lekarzowi. Z jednej prostej przyczyny, jeśli zaistnieje konieczność wycięcia np. z powodu nieestetycznego wyglądu, wówczas łatwiej zabieg wykonać, kiedy guzek ten jest małych rozmiarów. Kolejnym atutem może być wielkość blizny, im szybciej pozbędziemy się problemu tym mniejsza blizna.

Od lat lekarze zastanawiają się, dlaczego powstają tłuszczaki. Nadal dokładna przyczyna nie jest znana jednak zauważono wiele prawidłowości, które przybliżają nas do poznania mechanizmu powstawania tłuszczaka. Tłuszczak jest rodzajem nowotworu łagodnego, nic, więc dziwnego, że dopatruje się przyczyny w genach. Jeśli w rodzinie były już przypadki tłuszczaka lub nadal są, bo przecież zmiana nie zawsze musi być wycinana to zaliczeni jesteśmy do grupy osób zwiększonej podatności na wstępowanie tłuszczaków. Ponad to badania na myszach wykazały zależności między genem związanym z otyłością (gen reduktazy HMG IC) a rozwojem tłuszczaka. Badania te potwierdzają wcześniejsze powiązanie między HMG IC, a nowotworami pochodzenia mezenchymalnego (guzy nabłonkowe, nowotwory tkanek miękkich).

Grupa tłuszczaków

Tłuszczak występujący w mnogiej postaci
Autor zdjęcia: Klaus D. Peter, Gummersbach, Germany

Inne badania z kolei wykazują wpływ ran oraz urazów na tworzenie się tłuszczaków. Wiek nie odgrywa tutaj zasadniczego znaczenia, choć osoby od czwartej do szóstej dekady życia podobnie jak osoby obciążone genetycznie zaliczane są do grupy zwiększonego ryzyka. Tłuszczaki występują zazwyczaj w postaci pojedynczej, lecz zdarzają się przypadku występowania całej grupy tłuszczaków, co również ma podłoże genetyczne.

Co sprzyja rozwojowi tłuszczaka?

Istnieją choroby, które sprzyjają powstawaniu tłuszczaków. Choroba Cowdena choroba charakteryzująca się licznymi ogniskami guzów nienowotworowych oraz zwiększonymi skłonnościami do zachorowania na raka sutka, jajników bądź tarczycy. Kolejnym schorzeniem jest zespół Gardena, to rzadka choroba dotycząca mnogości polipów na jelicie grubym. Innymi chorobami, które zwiększają ryzyko powstawania tłuszczaków są: choroba Madelunga oraz Dercuma. Wszystkie te choroby należą do chorób rzadkich.

Najważniejszymi informacjami powinno być dla nas to, fakt że w większości przypadków tłuszczaki nie stanowią, potencjalnego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego. Gdy występują pod skórą jedyne, co nam zagraża do nieestetyczny wygląd, który z czasem może się pogłębiać.

Bez względu na stopień zagrożenia problemy typu narośl w postaci grudki z tłuszczu powinniśmy zgłaszać lekarzowi. Sama obecność tłuszczaka, co prawda nie jest powodem do obaw, lecz zawsze warto zaczerpnąć porady specjalisty. Lekarz doradzi czy guza usuwać, czy też zostawić w spokoju. Niekiedy blizna, jaka powstaje po operacji wycięcia tłuszczaka może przeszkadzać nam w dużo większym stopniu niż sama obecność tłuszczaka. Profilaktycznie usuwa się większe guzy, gdy naciskają na nerw powodując różnego rodzaju dysfunkcję lub gdy jest w widocznym miejscu i wpływa negatywnie na nasz wygląd. Czasami tłuszczak jest tak umiejscowiony, że trudno zdiagnozować, czym jest właściwie dany guz i jaki ma charakter. W przypadku, podejrzenia tłuszczakomięsaka guza należy usunąć.

Komentarze