Leczenie tłuszczaka – jak pozbyć się tłuszczaka?

Tłuszczaki są formą łagodnego nowotworu i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. Powstała tkanka tłuszczowa otoczona jest torebką łącznotkankową, co wpływa na to, że tłuszczak nie powoduje przerzutów oraz nawrotów. Z racji, że nie ma bezwzględniej potrzeby usuwania tłuszczaka w sytuacji, gdy się pojawi nie mamy podstaw do obaw. Jednakże mimo znikomego zagrożenia to lekarz powinien obejrzeć i zdiagnozować, z czym tak naprawdę mamy do czynienia. To, co nam może się wydawać łagodną i niegroźną formą nowotworu w rzeczywistości może być np. tłuszczakomięsakiem, który nie jest już zaliczany do nowotworów łagodnych tylko złośliwych.

Zanim wybierzemy się do lekarza…

Wizytka u lekarza specjalisty w takim przypadku jest konieczna. Zanim wybierzemy się do lekarza warto zapisać sobie najważniejsze informacje, o stanie naszego zdrowia oraz te, które chcemy przed podjęciem leczenia zadać lekarzowi. Podczas wizyty towarzyszy nam stres, często mamy tak wiele pytań, że połowy z nich zapominamy zadać. Podczas wizyty u lekarza nie tylko my będziemy mieli pytania, lekarz może nas pytać o wszelkie objawy, odczucia, jakie w związku z obecnością tłuszczaka mamy, często dla nas informacje nieistotne mogą być bardzo pomocne dla lekarza w postawieniu właściwej diagnozy. Nie bez znaczenia są wszystkie leki oraz suplementy diety, które zażywamy.

Poza ogólnym naszym stanem zdrowia lekarza będzie interesować, kiedy zauważyliśmy zgrubienie, czy od tamtego czasu urósł, czy w przeszłości my albo członkowie naszej rodziny mieli problemy z tłuszczakiem. Czy guz jest bolący, lekarz może zalecić dodatkowe badania takie jak: rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy wykonanie biopsji tłuszczaka.

Kiedy tłuszczaka usuwać?

Nie wszystkie tłuszczaki podlegając wycięciu, często osoby żyją z ich obecnością przez długie lata zapominając, że mają go w ciele. Warto jednak pomyśleć zawczasu o podjęciu leczenia, ponieważ im mniejszy guz tym łatwiej go usunąć i blizny pooperacyjne są mniejsze. Kiedy najczęściej tłuszczaki są usuwane? Istnieje kilka typowych wskazań, które kwalifikują nas do zabiegu usunięcia, są nimi: rozmiar, zaleca się usuwanie tłuszczaka mającego więcej niż pięć centymetrów lub kiedy tłuszczak jest objawowy, kiedy np. uciska na nerw powodując różnego rodzaju dysfunkcję. Kolejnymi wskazaniami są oczywiście względy estetyczne, czasami umiejscowienie się tłuszczaka jest ciężkie do zaakceptowania dla samego pacjenta lub w przypadku podejrzeń, że guz może mieć złośliwy charakter i np. być tłuszczakomięsakiem.

Jak pozbyć się tłuszczaka

Istnieją trzy podstawowe metody leczenia. Najpowszechniejszą metodą jest chirurgiczny skalpel. Prosty zabieg wykonany w znieczuleniu miejscowym lub narkozie, w zależności czy mamy pojedynczego tłuszczaka lub czy występuje w liczbie mnogiej. W przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego zaleca się przybycie na zabieg na czczo. Należy pamiętać również o aspiryny lub leków mogących wpływać na rozrzedzenie krwi (podczas konsultacji wszystkie te kwestie zostaną szczegółowo omówione). Poprzez nacięcie skóry w prosty sposób chirurg dostaje się do tłuszczaka, którego da się wydobyć i wyciąć, aby zminimalizować ryzyko powstania krwiaka w razie konieczności pozostawia się sączek lub dren, który usuwa się maksymalnie po dwóch dniach od zabiegu. Wadą tego rozwiązania jest pozostawienie blizny po chirurgicznym cięciu, której wielkość zależy od rozmiarów tłuszczaka. Druga sprawa to fakt, że tłuszczaki mogą być mnogie, tak jak jedną bliznę można jeszcze przeboleć to wiele blizn porozrzucanych po ciele raczej nie napawają optymizmem. W przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego zaleca się przybycie na zabieg na czczo. Należy pamiętać również o aspiryny lub leków mogących wpływać na rozrzedzenie krwi (podczas konsultacji wszystkie te kwestie zostaną szczegółowo omówione).

Są również metody takie jak np. wykonywanie zastrzyków sterydowych, które zmniejszają rozmiar tłuszczaka, lecz całkowicie wyeliminować go się nie da tą metodą. Poza tym wykonując lipolizę napotykamy na problem wykonania badania mikroskopijnego w celu potwierdzenia, że zmiana była nowotworowa. Z tego względu jest to metoda niepolecana.

Kolejną alternatywą do chirurgicznego usunięcia jest zabieg liposukcji. Ten zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, w przypadku dużej ilości tłuszczaków podaje się znieczuleni ogólne. Tłuszczak składa się głównie z tłuszczu, dlatego też poprzez niewielkie cięcie ok. 3 milimetrów odsysa się za pomocą sondy zawartość tłuszczaka. Następnie przy pomocy kleszczyków chirurgicznych usuwamy torebkę łącznotkankową, która bez tkanki tłuszczowej jest znacznie mniejszych rozmiarów. Rana nie wymaga szycia wystarczy użycie jednego steri-stripa oraz opatrunku uciskowego. Po zabiegu mogą wystąpić opuchnięcia, bolesności oraz zasinienia skóry, jednak brak wyraźnej blizny wynagrodzi nam te maksymalnie kilkudniowe dolegliwości. Blizna bardzo szybko blednie i staje się niewidoczna.

Zdjęcie przedstawia chirurgiczny zabieg usuwania tłuszczaka na przedramieniu. Na zdjęciu pokazane są: Lipoma (Tłuszczak), Median nerve (Nerw pośrodkowy), Pronator teres – Humel head (Mięsień nawrotny obły – Głowa kości ramiennej), Flexor capri radialis and Palmaris longus (Zginacz promieniowy nadgarstka i mięsień dłoniowy długi).

Usuwanie tłuszczaka przedramienia

Zabieg chirurgiczny usuwania tłuszczaka
Autor zdjęcia: Sebastian E Valbuena, Greg A O’Toole and Eric Roulot

Zdjęcie przedstawia chirurgiczny zabieg usuwania tłuszczaka na przedramieniu. Na zdjęciu pokazane są: Lipoma (Tłuszczak), Median nerve (Nerw pośrodkowy), Pronator teres – Humel head (Mięsień nawrotny obły – Głowa kości ramiennej), Flexor capri radialis and Palmaris longus (Zginacz promieniowy nadgarstka i mięsień dłoniowy długi).

Na filmie wideo przedstawione jest typowe usunięcie tłuszczaka w miejscowym znieczuleniu.

Komentarze