Jakie są objawy tłuszczaka?

Tłuszczak to wolno rosnące zgrubienie składające się głównie z tkanki tłuszczowej. Tłuszczak nie jest rakiem i w zasadzie nie jest szkodliwy dla zdrowia, z reguły nie ma konieczności leczenia. Leczenie podejmuje się, gdy staje się on uciążliwy dla właściciela, powoduje defekt kosmetyczny lub są podejrzenia, że dzieje się z nim coś niewłaściwego. Tak, więc jeśli mamy tłuszczaka nie ma potrzeby od razu panikować, pytanie tylko jak rozpoznać, że to tłuszczak a nie np. tłuszczakomięsak, który jest dużo bardziej niebezpieczny dla naszego organizmu?

W jaki sposób objawia się tłuszczak?

Tłuszczaki najczęściej położone są pod skórą i nie dają same w sobie jakiś uciążliwych dolegliwości poza samą w sobie obecnością. Najczęściej występują na szyi, ramionach, plecach, brzuchu lub udach. Tłuszczaka rozpoznamy po tym, że pod skóra tworzy się miękkie, wodniste zgrubienie, które pod wpływem nacisku palca zmienia swoje położenie oraz kształt. Wielkości tłuszczaka mogą być rozmaite począwszy od małych mniejszych niż jeden centymetr do takich, których rozmiar przekracza nawet kilkanaście centymetrów. Nowo powstałe zgrubienie jest z reguły bezbolesne i wolno rosnące. Guzy tłuszczaka pojawiają się najczęściej, jako pojedyncze, co nie oznacza, że nie mogą występować w większych skupiskach.

Tłuszczaki występujące pod skórą nie powodują żadnych istotnych problemów zdrowotnych. Skóra nad zgrubieniem nie jest zmieniona zapalnie, brak zaczerwień oraz bolesności. Najczęstszą przyczyną zgłaszania się do lekarza jest widoczność dodatkowej masy gołym okiem, co może powodować problem natury estetycznej. Obecność tłuszczaka nie wpływa na ogólny stan zdrowia, nie ma gorączki lub złego samopoczucia itp.

Tłuszczak może dawać objawy!!!

Jeśli tłuszczak umiejscowiony jest w okolicy nerwów, na narządach wewnętrznych lub jest mocno unaczyniony, może powodować dolegliwości bólowe. Tłuszczak może być zlokalizowany na narządach wewnętrznych takich jak nerki bądź wątroba. W takim przypadku może powodować negatywne objawy takie jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenie czynności nerek, obrzęki, żółtaczkę. W przypadku guzów umiejscowionych w śródpiersiu mogą one wpływać na gorszą wentylację płuc.

Tłuszczak, oprócz nerek i wątroby występuje również na jelicie grubym i okrężnicy, takie umiejscowienie może powodować dolegliwości bólowe brzucha lub krwawienie z przewodu pokarmowego. Wykrycie tłuszczaka umiejscowionego głębiej niż bezpośrednio pod tkanką skórną wymaga dodatkowych badań. Tak jak typowego tłuszczaka łatwo rozpoznać, nawet bez wizyty u lekarza. To w przypadku zlokalizowania go na narządach wewnętrznych bez dodatkowych badań tj. tomografia komputerowa, rezonans czy nawet kolanoskopia jest praktycznie nie do wykrycia.

W przypadku wykrycia tłuszczaka lub innej podobnej zmiany pod skórą, choć jest ona niegroźna postarajmy się, aby obejrzał ją lekarz przy najbliższej wizycie kontrolnej. Pomoże to nam uniknąć ewentualnych problemów, a w przypadku defektu estetycznego możemy być skierowani do leczenia chirurgicznego, warto wiedzieć, że są dostępne również inne metody leczenia niepozostawiające blizny po wycięciu.

Komentarze